Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Chamstwo się rozlało

Krzysztof Feusette

Czy wicenaczelny „GW” Piotr Stasiński sądzi, że obrażając śp. prezydenta, prezenterzy Głupi i Głupszy szydzili z Palikota?

Głosów żony Figurskie- go, wiceszefa „GW" i prezentera Kuźniara bardzo brakowało w ogólnopolskiej dyskusji, czy dwa razy zero równa się mniej niż zero, czy może dwa i pół. Czy Figurski z Wojewódzkim to pospolite chamstwo, czy ważki głos w debacie, kiedy radiowemu prezenterowi wolno zgwałcić

kobietę, czy może to być pani sprzątająca mieszkanie i czy musi być ładna.

Jeśli prezenter uznaje, że nie jest (Figurski), lub nie potrafi tego ocenić, bo „ona wciąż na kolanach" (Wojewódzki), gwałt, zdaniem Jaśnie Panów, można sobie odpuścić. Tylko jak w takim razie rozumieć słowa żony Figurskiego, która zdradza „Faktowi": „Bywa, że i mnie zgwałci"? Spójnik „i" wywołuje tu pytanie: „Kogo gwałci Figurski oprócz żony?„. I oto już spadają nam z nieba wiekopomne słowa ścisłego kierownictwa „Gazety Wyborczej", a konkretnie ważnego tegoż kierownictwa członka, czyli wicenaczelnego Piotra Stasińskiego. Powiada on, że Figurski gwałci... polskiego chama.

Otóż cham ten polski (nie o Stasińskiego tu chodzi, ale o postać, którą stwarza) został napiętnowany przez salonowe klony bohaterów filmu „Głupi i głupszy" być może za ostro, ale z chamem, zwłaszcza polskim, zdaniem Stasińskiego, tak właśnie trzeba.

Trochę mi ta wyprawa wiceszefa „GW" w poszukiwaniu chama polskiego przypomina wierszyk o panu Hilarym, który szukał okularów. Dlaczego bowiem Stasiński w obronie „swoich" obraża ludzi, którzy zatrudniają Ukrainki, sugerując, że czują się oni od nich lepsi, więcej warci? Kto w jego środowisku tak się zachowuje?

I dlaczego tak brzydko traktuje swoich czytelników, wciskając im kit o jakiejś „konwencji", według której satyra karmi się nienawiścią, szowinizmem i ksenofobią?

Czy wcześniejsze słowa panów W. i F. o „małym, niedorozwiniętym, głupim człowieku", którymi obdarzali śp. Lecha Kaczyńskiego, to też była satyra – na lu-dzi go nieszanujących? Może na Palikota?

Tak, wiem. Stasiński ma wsparcie autorytetów, a nawet prowadzącego Kuźniara z TVN24, który przekonuje, że „takie kontrowersje pchają nas do przodu", choć kontrowersyjnymi transparentami z Krakowskiego Przedmieścia najpewniej wytarłby buty.

Niestety, kierownictwo Eski Rock pod naporem opinii publicznej zawiesiło obu bawichamków. Czas na Trybunał w Strasburgu. Jest szansa, że wygrają, o ile ich Ukrainki nie okażą się nagle Ukraińcami po zmianie płci. Bo wtedy żarty się skończą i nawet Stasiński ich już z tego szamba nie wyciągnie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość