Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Polska od morza do morza

Waldemar Łysiak

„Niechaj w starych granicach, od morza do morza, Zobaczę ludem polskim nasiadłe przestworza” Kazimierz Brodziński, „Marzenie”

Gdy tylko poseł Antoni Macierewicz oznajmił do kamer i mikrofonów, że jesteśmy w stanie wojny z Rosją — temat został podchwycony przez marzycieli . Jeden z czołowych autorów „ NajwyższegoCzasu!",WojciechGrzelak,poświęcił kwestii cały (duży) artykuł, tak zaczynając: „Coraz częściej mówi się w Polsce o wojnie z Rosją...", a „Uważam Rze", relacjonując piórem Piotra Semki niegdysiejsze zdobycie moskiewskiego Kremla przez Polaków, wydrukowało na okładce numeru (14–V–2012) pytanie: „Dlaczego nie jesteśmy mocarstwem?". Dzięki temu pytaniu i tym wojennym klimatom obudziła się moja pamięć erudycyjno–kartograficzna i podsunęła mi arcypatriotyczną myśl przywrócenia Ojczyźnie mocarstwowości terytorialnej, czyli zrealizowania koncepcji dalekiego przesunięcia aktualnych granic, bo wojna, jak to wojna, daje ku temu najlepszą okazję, czego historia dowiodła tysiące razy wzdłuż i wszerz globu. Wojna bywa cudotwórcą jeśli chodzi o problemy terytorialne — dzięki takiemu cudowi zakończyła się przecież długoletnia niedola rozbiorów: kolejne krwawe insurekcje były tłuczeniem głową o mur, tymczasem wielka Wojna Światowa wywróciła granice europejskie do góry nogami i przywróciła Rzeczypospolitej długo oczekiwaną suwerenność. Gdyby się więc udało tę dzisiejszą wojnę polsko–ruską (o której przed panem Antonim prognozująco pisała literatka Dorota Masłowska) rozszerzyć na cały unijny kontynent — rzecz do zrobienia, zważywszy błyskotliwość naszej dyplomacji, którą kieruje pan Radek — moglibyśmy zyskać realne podstawy „korekty" granic i mocarstwowego rozszerzenia terytorium . Już za PRL–u śniło mi się, że biorąc żonę i dzieciaki na plażę Morza Czarnego nie będę potrzebował paszportów, wiz i walut, a dzisiaj „Polska od morza do morza" jest moim codziennym marzeniem, jak w tej śpiewanej przez Nancy Sinatrę piosence z Bonda „You Only Live Twice" („Żyje się tylko dwarazy"):

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Wojciech Romański

W smoczym kręgu