Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Izrael

Od wielu lat wystawa w jerozolimskim instytucie Yad Vashem była przedmiotem sporu między Izraelem a katolikami. Pod zdjęciem Piusa XII znajdował się bowiem napis, według którego papież podczas wojny nie interweniował w obronie Żydów i zajmował „dwuznaczne" stanowisko w sprawie Holocaustu. Żydowscy historycy uznali wreszcie ustalenia naukowe i znacznie złagodzili wydźwięk napisu. To dobrze, że uznali swój błąd. Spór skończy się jednak dopiero wtedy, gdy Yad Vashem przyzna, że Pius XII uratował wiele tysięcy Żydów i przyzna mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Polska

Organizacja zrzeszająca małopolskich kombatantów zaapelowała do wojewody małopolskiego o pomoc w usunięciu z centrum Nowego Sącza pomnika chwały Armii Czerwonej. Co ciekawe, monument ten stoi w alei Wolności (!). Kombatanci przypominają, że radni Nowego Sącza już w 1992 r. podjęli uchwałę o likwidacji pomnika. Mimo to od 20 lat kolejni prezydenci miasta nie palili się do wykonania zadania. Miejmy nadzieję, że tym razem sprawę uda się wreszcie sfinalizować.

I że z Nowego Sącza, a później z innych miast Rzeczypospolitej znikną wreszcie haniebne pomniki gloryfikujące naszych okupantów i morderców.

Kresy

Coraz więcej środowisk w Polsce wspiera projekt ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. Głosy te nasiliły się teraz, gdy zbliża się 69. rocznica ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. „Uważam Rze" wspiera szczytną inicjatywę ustanowienia Dnia Pamięci. Ofiary zbrodni przez 45 lat PRL nie mogły mówić o swoim cierpieniu. Przez ostatnie 23 lata wmawia się im, że wspominanie o ludobójstwie jest w „złym tonie" i może zaszkodzić polsko-ukraińskiemu pojednaniu. Skończmy z tą niesprawiedliwością i przywróćmy Wołyń zbiorowej pamięci Polaków.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość