Najnowsza interwencja Uważam Rze

Historia

Miłość do kontusza, pogarda dla peruki

Piotr Zychowicz

Skąd się na świecie wzięły śledzie? Ze związku księcia Radziwiłła z syreną. Nie było na Litwie większego oryginała i blagiera niż „Panie Kochanku”

Wielu było wśród szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego ekscentryków. Żaden jednak swoją fantazją nie przewyższał księcia Karola Stanisława Radziwiłła (1734–1790). Najbogatszego magnata Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a zarazem pijaka, awanturnika i wręcz nieprawdopodobnego blagiera. Nazywany „Panie Kochanku", od zwrotu, którym zwracał się do rozmówców, przeszedł do historii jako symbol epoki.

Odziedziczywszy olbrzymią fortunę, osiadł na zamku w Nieświeżu, który wkrótce stał się areną trwających całymi tygodniami pijatyk i uczt, podczas których dopuszczano się dzikich wybryków. Książę otoczył się bowiem całą zgrają szlachciców darmozjadów, których jedynym zadaniem było dotrzymywać Radziwiłłowi towarzystwa. Jeść, pić i rechotać z jego niestworzonych opowieści.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Wojciech Romański

W smoczym kręgu