Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

W czym przoduje Unia Europejska

Piotr Gabryel

Nasza wspólnota ostatnio pierwsza jest głównie w tym, w czym chciałbym, aby była ostatnia

Niedościgniona w doganianiu i przeganianiu wszystkich oraz wszystkiego Unia Europejska przoduje dziś w świecie pod tak wieloma względami, że wprost trudno je zliczyć i wyliczyć. Czasami można wręcz odnieść wrażenie, że w mnóstwie dziedzin nasza najbardziej postępowa z postępowych wspólnota ściga się już właściwie tylko sama ze sobą, bo inne części świata albo zostały tak daleko w tyle, że ich po prostu nie widać, albo same uznały prymat UE i zrejterowały.

Najważniejszym, w czym ostatnio bezapelacyjnie przoduje UE, jest liczba kryzysów, do których doprowadza – jak się wydaje po to tylko (no bo po co, jeśli nie po to?), żeby je potem bohatersko i – przyznajmy to, wcale tanio! – rozwiązywać. No bo proszę. Jeszcze się na dobre nie skończył kryzys bankowy, a już państwa Unii Europejskiej wpadły w kryzys nadmiernego zadłużenia, rozdymając do granic wytrzymałości, a i poza nie także, swe deficyty budżetowe oraz skumulowany dług publiczny. Jeszcze w najgorsze trwa kryzys zadłużeniowy finansów publicznych państw, a tu już drugi kryzys bankowy puka do drzwi, a za nim w kolejce czai się recesja, pytanie tylko, jak głęboka.

I tak w koło Macieju, od rana do wieczora, przez siedem dni w tygodniu, zimą, wiosną, jesienią i latem, bez chwili wytchnienia. Maszyna Unii Europejskiej nie zwalnia ani na chwilę. Nawet jej konserwacja odbywa się w pełnym ruchu, podobnie jak oliwienie maszyn drukujących euro bez pokrycia.

Ale nie tylko kryzysy są specialite de la maison Unii Europejskiej. Nasza wspaniała wspólnota jest też mistrzynią w mnożeniu unijnych konstytucji, traktatów zwykłych i niezwykłych, czyli nadtraktatów i podtraktatów, ale także rozporządzeń i zarządzeń, zaleceń oraz zleceń, w których gąszczu (czyli w całym acquis communauitare) dawno pogubili się nawet ci, którzy zwycięsko wydostaliby się pewnie i z kreteńskiego labiryntu.

Unia przoduje również w mnożeniu obyczajowych eksperymentów, na zabój (dla przyszłości) mieszając płcie, role społeczne, ustalone porządki. Przoduje w mnożeniu przywilejów socjalnych, które zabijają z kolei kreatywność ludzi, a przy okazji krocie kosztują tych podatników, którzy – nie wiedzieć czemu – nie dali się jeszcze zarazić temu socjalnemu wirusowi.

Inaczej – i w skrócie – rzecz całą ujmując, nasza najnowocześniejsza z najnowocześniejszych wspólnot przoduje, zwłaszcza w ostatnich latach, w tym, w czym powinna być ostatnia na świecie i co w prostej linii prowadzi do jej rozpadu oraz do gigantycznego regresu państw ją tworzących.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE