Najnowsza interwencja Uważam Rze

Bozon Higgsa to humbug?

W „Uważam Rze" nr 28 (2012) red. Krzysztof Urbański, powołując się na uczonych z CERN, obwieścił triumf stulecia fizyków: wykrycie bozonu Higgsa. Obecnie ta wiadomość zaczyna być opatrywana znakiem zapytania – i wcale się temu nie dziwię.

W artykule znajduje się kluczowe stwierdzenie: „Opłaciło się wydanie prawie 10 mld euro...". Właśnie gigantyczne pieniądze, wpompowane w ten eksperyment oraz inne z fizyki wysokich energii – a ściślej mówiąc, dbałość o przedłużenie finansowania, są przyczyną pojawiania się co jakiś czas „gorących newsów": że odkryto dawno poszukiwane cząstki Zimnej Ciemnej Materii, neutrina poruszające się szybciej niż światło, leptokwarki, piątą siłę, zimną fuzję termojądrową... Później te wiadomości są dementowane – w przypadku neutrin „winowajcą" okazał się wadliwy lub źle zamocowany kabel – albo w pewnym momencie przestaje się o nich mówić. Jak widać, techniki public relations są powszechnie wykorzystywane nie tylko w polityce, ale również w nauce – zwłaszcza tam, gdzie chodzi o bardzo duże pieniądze.

Pozdrawiam, Sławomir Stachniewicz

No więc poczekajmy jeszcze z puentą. Jak wiedzą nasi czytelnicy, stadne zachwyty są nam obce, także naukowe. Co do uwag o propagandzie stosowanej, by uzasadnić wydawanie publicznych pieniędzy – bardzo trafne, nie tylko w tej sprawie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO