Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Polska

W 69. rocznicę rzezi Polaków na Wołyniu Sejm RP uczcił minutą ciszy pamięć ofiar. Nie udało się jednak przyjąć uchwały, która miała ustanowić 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. W jednej z sejmowych komisji utknęło bowiem kilka projektów tej uchwały zgłoszonych przez różne partie. W jednym jest mowa o „ludobójstwie", w innym o „zbrodni o znamionach ludobójstwa", w innym wreszcie o „ludobójczej zbrodni". W ten sposób posłowie toczą absurdalny spór o słowa, a ofiary ukraińskich nacjonalistów nadal czekają na godne upamiętnienie.

Polacy i Żydzi

Ambasador Izraela Zvi Rav-Ner odznaczył medalami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata pięć Polek, które podczas II wojny światowej ratowały żydowskich bliźnich od niemieckich represji. Zapamiętajmy te nazwiska: Eleonora Haslinger, Wanda Oesterreicher, Wanda Hornik-Kulczyńska, Karolina Maciąg i Franciszka Zając. Swoimi czynami panie te pokazały bowiem, że wcale nie trzeba nosić munduru i strzelać z karabinu, żeby być bohaterem. Ratowanie Żydów w okupowanej Polsce – jedynym kraju, w którym groziła za to kara śmierci – było bowiem bohaterstwem najwyższej próby.

Tajemnice historii

5 marca 1953 r. był jednym z najszczęśliwszych dni w historii ludzkości. Tego dnia bowiem umarł Józef Stalin. Przez blisko 60 lat nagromadziła się olbrzymia liczba teorii na temat śmierci sowieckiego tyrana. Właśnie pojawiła się kolejna, chyba najbardziej sensacyjna hipoteza. Otóż znany słoweński historyk Jože Pirjevec w swojej najnowszej książce „Tito in Tovariši" ogłosił, że Stalin padł ofiarą zabójcy przysłanego przez dyktatora komunistycznej Jugosławii Josipa Titę. Brzmi bardzo fantastycznie, ale wiadomo, że jednym z ulubionych zajęć komunistów było wyrzynanie się nawzajem. Więc kto wie?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO