Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Ogródki działkowe: o jeden monopol mniej prawo

Renata Krupa-Dąbrowska

W zeszłą środę Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Z wnioskiem o kontrolę jej konstytucyjności zwrócił się do niego pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

Chciał uchylenia całej ustawy, sędziowie nie poszli jednak tak daleko. Ich werdykt był i tak miażdżący.

Trybunałowi nie podobały się monopol Polskiego Związku Działkowców na przydzielanie działek i zarządzanie nimi ani przymusowe członkostwo działkowiczów w PZD. Żadna inna organizacja nie może prowadzić rodzinnego ogrodu. Według Trybunału PZD to jedyna organizacja społeczna, która nie podlega niczyjemu nadzorowi. Pod nóż poszły też przepisy zwalniające ogrody z opłat i podatków oraz ograniczające swobodę samorządów w dysponowaniu gruntami. Zniknie też przepis, który do tej pory skutecznie zamykał drogę dawnym właścicielom do odzyskania gruntów pod ogrodami. Niekonstytucyjne przepisy, z wyjątkiem jednego, nie stracą tak szybko ważności. Trybunał odroczył maksymalnie termin utraty ważności przepisów na 18 miesięcy. W tym czasie parlament ma uchwalić nowe.

Przez 18 miesięcy jedno się na pewno nie zmieni. PZD nadal będzie zarządzał ogrodami. Politycy zaś będą się prześcigać w pomysłach na nowe przepisy. Zaraz po wyroku wszyscy ruszyli do boju.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO