Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Strasburg bez europosłów

Robert Mazurek

Małe Orschwiller, które nie liczy nawet 600 dusz, nie słynie zupełnie z niczego. Rozłożyło się w samiuśkim środku Alzacji, gdzieś w połowie drogi między Strasburgiem a Colmar, i wraz z całym regionem dzieli swe losy.

A są to, jak wszyscy wiedzą, typowe losy pogranicza, w tym wypadku wyrywanego sobie przez Francuzów i Niemców. Godnym tego przykładem jest zamek w Orschwiller, kiedyś ponoć francuski, przez wieki należący do jednego z  niemieckich rodów, dziś znów francuski. Zasadniczo częściej go burzono, niż budowano i aż dziw, że jakoś funkcjonuje, i to w jednym kawałku.

Jeśli coś w tym całym chaosie jest stałego, to wino. Od zawsze uprawiane na stokach Wogezów udawało się na tyle dobrze, że można było z niego całkiem dostatnio żyć. Może nie ma tam aż tyle słońca co gdzie indziej, może nie jest tak gorąco, ale umiano to przekuć na zaletę, Gewürtz-traminer nie musi gotować się na krzaku. Ono, schłodzone, ma radować w kieliszku w upalne dni i pobudzać do życia mineralnością czerpaną ze skał.

Albo pinot gris – świetne na stół z białym obrusem, ale i (byle schłodzone!) nada się do picia ze szklanki na ognisku z bandą przemiłych Anglików, co – wstyd przyznać – sprawdziłem organoleptycznie. Czegóż chcieć więcej na wakacje?

No dobrze, ale czemu właśnie Orschwiller? – spyta ktoś. Dlaczego akurat produkty winiarzy spółdzielców z tej zabitej dechami alzackiej dziury (co ma swoje zalety – nie widuje się tu zbyt wielu eurodeputowanych)? Ano nie będę się upierał. Orschwiller jest po prostu typowe: codzienne, białe, alzackie wina – takie, jakie być powinny. Nic więcej, ale też nic mniej. A te w dodatku kosztują po około 25 zł za butelkę, czyli naprawdę warto.

r.mazurek@uwazamrze.pl

Les Vignerons-Recoltants d,Orschwiller Pinot Gris Cuvee Les Vignerons-Recoltants d,Orschwiller Gewürtztraminer Cuvee

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE