Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Coraz mniej pracy, a rząd zwleka

Joanna Ćwiek

Euro, turyści, stadiony, drogi w budowie i mimo że konsumowaliśmy na potęgę, był to najgorszy czerwiec od sześciu lat. Bez pracy są 2 mln Polaków, a bezrobocie wynosi 12,4 proc.

W stosunku do maja spadł zaledwie o 0,2 pkt proc. – To bardzo mało jak na początek sezonu – mówi prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego. W analogicznym okresie ubiegłego roku bezrobocie zmalało 0,5 pkt proc.

Z prognoz ekonomistów, których zapytała „Rzeczpospolita", wynika, że na koniec tego roku bezrobocie dojdzie do 14 proc. i tak może być przez większość następnego roku. Największe zwolnienia szykują się w finansach i budownictwie.

Zdaniem ekspertów główną przyczyną problemów na rynku pracy jest niepewność przedsiębiorców co do sytuacji gospodarczej w Europie. Firmy, zamiast zatrudniać, wolą poprawiać wydajność pracy.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE