Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Ofiary w kolejnym pokoleniu

Piotr Zychowicz

W Izraelu za ofiary Holocaustu uznawani są nie tylko ludzie represjonowani przez III Rzeszę, ale także ich dzieci, a nawet wnuki.

Cierpienia rodziców odbijają się bowiem na kolejnych pokoleniach. Pomyślałem o tym, czytając wstrząsającą opowieść Marii Kaliny „Pasażer trzeciej klasy". Bo choć to jej ojciec – żołnierz Armii Krajowej, który był przez długie lata więziony w komunistycznych więzieniach – padł ofiarą represji, ona również była ofiarą.

Ojca aresztowano, gdy autorka była małym dzieckiem. Znała go więc tylko z fotografii, bo na „widzeniach" strażnicy nie pozwalali matkom podnosić małych dzieci ponad przepierzenie. Opisy tych odwiedzin należą zresztą do najbardziej dramatycznych scen książki. „Do więzienia na Rakowieckiej przyjeżdżaliśmy wcześnie rano. Przepustka była na jeden dzień i nie wiadomo było dokładnie, kiedy dyżurny strażnik będzie miał czas, aby umożliwić nam widzenie. Zazwyczaj czekałyśmy około czterech godzin".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe