Najnowsza interwencja Uważam Rze

Przemilczana impresja

Pozwalam sobie przesłać na Wasze ręce krótką sekwencję filmową przedstawiającą upamiętnienie rocznicy marszu śmierci Janusza Korczaka z warszawskiego getta wraz z jego ukochanymi dziećmi na Umschlagplatz.

Przygotowana w Opolu impresja teatralna, w której wystąpiły szkolne dzieci i ich pedagodzy, studenci oraz nauczyciele akademiccy, wymagała dużego wysiłku przygotowawczego, a także zaangażowania emocjonalnego. Inscenizacja wywarła ogromne wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności i stała się wymowną lekcją pogłębionej refleksji o zagładzie narodu żydowskiego. Wielkim jednak rozczarowaniem dla wszystkich (szczególnie dla dzieci) była postawa mediów, które nie przekazały relacji z inscenizacji. Być może poprawność polityczna nie pozwoliła „urazić" mniejszości niemieckiej zamieszkałej na naszym terenie. Czy w tak ważnych sprawach jak Holocaust wypada zachowywać milczenie?

Z poważaniem dr Andrzej Tomasz Kącki, Uniwersytet Opolski, Zakład Pedagogiki Kultury

Bardzo dziękujemy za nadesłany film. Krótki, ale pozwala wyrobić sobie zdanie o niezwykle ważnym edukacyjnym charakterze impresji. Pana przypuszczenie o powodach milczenia mediów niestety może być prawdziwe. W końcu ohydnej zbrodni Zagłady dokonali ponoć beznarodowi „naziści". Narodowość mieli tylko Polacy. To oczywiście bzdura i kłamstwo, ale tak to bywa przedstawiane. W każdym razie i organizatorom, i młodzieży serdecznie gratulujemy. Ta pamięć o ofiarach niemieckich zbrodni jest naszym obowiązkiem.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO