Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Polska prowincja jeszcze bez szatana

Piotr Zaremba

Dzięki bezsennej nocy obejrzałem w Canal+ film „Czarny”. W 2010 r. „Wyborcza” uznała go za objawienie

Sens postępowych recenzji był taki: obraz to może i przerysowany, ale ambitny i ważny. Bo podejmuje temat rozpanoszonego Kościoła terroryzującego ludzi na prowincji. I polskiego katolicyzmu, płytkiego i zakłamanego.

A jednak Dominik Matwiejczyk nie okazał się Wojciechem Smarzowskim, któremu można zarzucić, że upraszcza, ale którego filmy tętnią życiem. Pomimo  ówczesnej ekspansji Palikotowej wrażliwości tłumy nie pobiegły do kin.

To prowadzi do nie całkiem pesymistycznych wniosków. Smarzowski jest nie tylko sprawniejszym rzemieślnikiem kina, ale także, choć Bronek Wildstein wypomina mu pamfleciarstwo, pamięta, aby choć czasem nie stawiać kropek nad i. Matwiejczyk zaś nakręcił antykatolicką agitkę. I to jednak nie wystarczyło.

Czy mam do niego o to pretensję? Zapewne poglądy wpływają na mój punkt widzenia. Ale czy jest poważny człowiek, który przekonuje nas, że proboszcz ze wsi jest w stanie załatwić od ręki EGZORCYZMY i poddać im nastoletnią córkę swojej kochanki, bo dziewczyna nosi się na czarno i plecie o szatanie?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy