Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Trucizna w chlebie

Rafał A. Ziemkiewicz

Na liście książek, które zmieniły świat, Lech Jęczmyk umieścił powieść Ayn Rand „Atlas wzruszył ramionami”

Książka ta, w Europie mało znana i nieceniona, a w USA będąca megabestsellerem, jest bodaj najgorętszą pochwałą „dzikiego kapitalizmu" w całej literaturze. Nikogo, kto zetknął się z filozoficznym dorobkiem autorki „Cnoty egoizmu", rzecz jasna to nie zdziwi: randyzm czy – jak ona sama to nazywała – „obiektywizm" był tak intensywną pochwałą leseferyzmu i nieskrępowanej wolności działania dla wybitnych jednostek, że dalej może już być tylko ściana.

Zgadzając się z Jęczmykiem co do znaczenia autorki i powieści idealnie wyrażającej sposób myślenia, który nazwano „american dream", pozwolę sobie zwrócić uwagę, jak owa hagiografia kapitalizmu przedstawia kapitalistów.

Głównym bohaterem czyni Rand genialnego inżyniera, który wynalazł nowy, rewelacyjny metal. Są też w gronie „wzruszających ramionami" (bo fantastyczna fabuła opowiada o swoistym strajku ludzi, którzy jak mitologiczny Atlas dźwigają dobrobyt i postęp na barkach) innowatorzy z innych dziedzin technicznych, architekt, twórca nowych systemów transportu, jest też wielki artysta.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej