Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Według danych Instytutu Monitorowania Mediów najwięcej dyskutantów zebrały polskie fora Chevroleta, Volkswagena, Mercedesa i Fiata (po blisko 140 tys.). Na forum Forda pojawiło się około 110 tys. fanów, na BMW ponad 60 tys., a na Opla ponad 30 tys. Natomiast na Facebooku w połowie czerwca najpopularniejsze były marki: BMW (lubiło go 10,2 mln użytkowników), Mercedesa (7,5 mln) i Hondy (2,1 mln).

Kierownice stają się coraz bardziej skomplikowane. Częściej też wyposażone są m.in. w sterowanie radiem, telefonem, mają ogrzewany wieniec oraz wmontowane wibratory sygnalizujące kierowcy niezamierzone zjechanie z pasa ruchu.

Parlament Europejski złożył rezolucję, aby od 2015 r. wszystkie nowe auta były wyposażone w system automatycznego powiadamiania o wypadku e-call. W razie wypadku e-call samoczynnie informuje o zdarzeniu służby ratownicze i podaje lokalizację auta. Obecnie 0,4 proc. aut sprzedawanych w UE wyposażonych jest w taki system.

W  Wielkiej Brytanii działa około 20 małych, wyspecjalizowanych producentów aut, takich jak Aston Martin, Radical i Morgan. Trzy marki: Lotus, Caterham i McLaren budują także bolidy F1. Firmy zatrudniają bezpośrednio 10 tys. osób i produkują rocznie około 25 tys. aut wartych 2,5 mld funtów. Dwie trzecie części kupowanych jest u brytyjskich dostawców. 75 proc. produkcji jest eksportowane.

Na koniec 2011 r. na całym świecie było zarejestrowanych 15,2 mln pojazdów samochodowych napędzanych sprężanym gazem ziemnym. To o 33 proc. więcej niż w 2010 r. – wylicza portal NGV Global. Podaje też, że w ostatniej dekadzie średnioroczne tempo przyrostu floty gazowej sięgało 23 proc. W Iranie jest blisko 2,9 mln takich aut, w Pakistanie 2,8 mln. Liczba stacji tankowania gazu wzrosła o 22,8 proc. do 19 941.

Kierowcy, których nieostrożna lub bezmyślna jazda spowodowała śmierć na drodze, skazywani są w Wielkiej Brytanii na 1,3 roku więzienia, prowadzący pod wpływem alkoholu lub narkotyków odsiadują średnio 4,35 roku, natomiast mordercy 6,6 roku – wynika z danych opracowanych przez Institute of Advanced Motorists. Spośród kierowców, sprawców śmiertelnych wypadków, w 2011 r. 53 proc. natychmiast trafiło do więzienia, w ubiegłym roku odsetek ten sięgał 83 proc.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe