Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Łapicki zaprasza nas na Zaduszki

Piotr Zaremba

Które filmy z Andrzejem Łapickim będą niedługo niezrozumiałe dla publiczności? Jestem tu pesymistą

Śmierć aktora TVP Kultura uczciła filmem „Jak daleko stąd, jak blisko". Tadeusz Konwicki nakręcił na początku lat 70. trudną, rozedrganą, symboliczną opowieść, mającą naturę zaduszkowych obrzędów.

Łapicki gra mężczyznę w średnim wieku, dawnego bojowca, z pewnością tak jak Konwicki (a i sam aktor) Armii Krajowej, który błąkając się, spotyka różne postaci, głównie zmarłe. Co prawda w plenerach z ówczesnej teraźniejszości – wokół rozgrywa się pochód pierwszomajowy – ale ze stałym poczuciem, że trzeba wrócić do czasów NAPRAWDĘ WAŻNYCH. Na przykład przygotować się do zamachu na zdrajcę.

Oglądając po latach ten film, doznajemy zaskoczenia. Nawiązując, nawet krytycznie, do tradycji Armii Krajowej, nie można było nie powiedzieć, co stało się dalej. Co spotkało pokolenie Kolumbów po wojnie. A jednak trzeba było nie mówić z powodów cenzuralnych. Film jest więc dziwnie niedopowiedziany, ułomny.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?