Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Nowa Afryka

Rafał A. Ziemkiewicz

Dystyngowani, dobrotliwi przywódcy wyższej kultury nie głosili haseł wyzysku, tylko rozwoju. A potem tak jakoś wyszło

Jedna z satelitarnych telewizji specjalizujących się w filmach dokumentalnych od czasu do czasu pokazuje naprawdę fascynujące widowisko historyczne. Zainscenizowała mianowicie, wiernie co do słowa, według oryginalnych stenogramów, Konferencję Berlińską z roku 1884.

To zapomniane dziś spotkanie miało decydujące znaczenie dla ekspansji kolonialnej europejskich mocarstw w Afryce. Pod egidą kajzera, na zaproszenie Bismarcka, zgromadzili się wówczas w Berlinie przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Portugalii, Belgii i innych państw zainteresowanych uporządkowaniem sytuacji na tym kontynencie.

I nikt tam nie mówił o wyzyskiwaniu i eksploatowaniu Murzynów, o położeniu łapy na ich bogactwach naturalnych, a z nich samych uczynieniu podludzi i darmowej siły roboczej dla białych panów. Nic podobnego – przeciwnie! Wielodniowe dyskusje upływały na wyrazach głębokiej troski o podźwignięcie Czarnego Lądu z zacofania, o jak najskuteczniejsze udzielenie jego mieszkańcom pomocy w cywilizacyjnym skoku, do którego wiodła tylko jedna jedyna i jedynie słuszna droga: poprzez otwarcie Afryki na wolny handel i wyższą kulturę, niesione przez Europę. Otwarcie, którego dla dobra zacofanych ludów dokonać trzeba choćby i siłą; kiedy z czasem Murzyn zobaczy dobroczynne skutki, sam za to podziękuje.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?