Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Tarator ? chlodnik z bulgarskiego jogurtu

Tarator w Rodopach

Piotr Semka

Są kraje, dla których Polacy mają w swoim sercu jakiś specjalny kącik – tak kiedyś Ernest Bryll mówił o Irlandii. W moim sercu osobny sentymentalny kącik zachowuję dla Bułgarów.

Są kraje, dla których Polacy mają w swoim sercu jakiś specjalny kącik – tak kiedyś Ernest Bryll mówił o Irlandii. W moim sercu osobny sentymentalny kącik zachowuję dla Bułgarów. To wynik wspomnień z mroźnego świtu zimą w styczniu 1989 r., gdy dowlokłem się greckim pociągiem z Aten do Kułaty – przejścia granicznego z Bułgarią. Po paru dniach podróży i bezskutecznych prób dogadania się z Grekami z bułgarskim wopistą od razu się porozumiałem. Nikt mi pewnie dziś nie uwierzy, ale bułgarski strażnik w komunistycznej Bułgarii pod wodzą Todora Żiwkowa pochwalił mi się wtedy, że wie, jakim bohaterem był ksiądz Popiełuszko. Ponieważ była piąta rano, a przejście było czynne od ósmej, zmarzniętego turystę z Polski strażnik zaprosił na wartownię i poczęstował ciepłą herbatą. I wtedy Bułgarię pokochałem sercem czystym i wiernym, co zaowocowało potem licznymi wizytami. W trakcie jednego z wyjazdów poznałem bułgarskie góry Rodopy i odkryłem, jak w upał może postawić na nogi tarator – chłodnik z bułgarskiego jogurtu.

Po zjedzeniu taratora czułem się, jakby ktoś mi do żył dolał wody z lodem. Przegrzanie bliskie udaru słonecznego uchodziło z ciała od żołądka ku głowie.

Tarator powstaje z wymieszania jogurtu z wodą, oliwą, posiekanymi ogórkami, wyciśniętym czosnkiem i świeżym koperkiem. Niektórzy dodają nieco białego octu winnego – inni posypują to cudo z wierzchu posiekanymi włoskimi orzechami.

Ja osobiście używam proporcji: cztery szklanki zimnej wody na 500 g jogurtu, ale to rzecz gustu. W Polsce równie wspaniałego jogurtu jak w bułgarskich górach nie znajdziesz. Najbliższe są jogurty z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy.

Tarator to krewny greckiego sosu tzatziki, ale i kuzyn innych słynnych zup jogurtowych – tureckiego cacik i hinduskiej potrawy raita – jogurtowa zupa z dodatkiem ogórków, czosnku, ostrej papryki i świeżej mięty.

W Internecie widziałem przepisy sugerujące, by składniki taratora zmiksować w blenderze z kostkami lodu. Nie polecam państwu tej techniki – lodu z jogurtem lepiej nie mieszać. Jogurt sam z siebie musi być schłodzony – obniżanie jego temperatury zmiksowanym lodem to pójście na łatwiznę. A zwiększanie ilości wody w potrawie psuje jego proporcje.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy