Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Z kajakiem wśród zwierząt

Maciej Miłosz

Marzenie każdego odkrywcy – dotrzeć do miejsca, gdzie dojść lub dojechać się nie da, podglądać dziewiczą naturę i uciec od cywilizacji – jest na wyciągnięcie ręki. Na dodatek niepotrzebne są wielkie pieniądze czy wyjazd na inny kontynent. Wystarczy… wsiąść do kajaka i wiosłować

Co roku taką formę wypoczynku wybierają dziesiątki tysięcy Polaków. Spływ kajakiem to sposób na spędzenie wakacji w malowniczej scenerii, a jednocześnie możliwość, by się trochę poruszać.

– Uwielbiam kajakarstwo. Spływy dają możliwość przeżycia przygody, poczucia harmonii ze światem i innymi ludźmi, są dostępne dla każdego, a to wszystko za niewielkie pieniądze. Za każdym razem jest inaczej – mówi podróżnik, zdobywca dwóch biegunów Marek Kamiński, i dodaje, że podczas swoich wypraw wielokrotnie pływał po najdzikszych rzekach świata, takich jak Amazonka czy Usumacinta. W niczym nie ustępują im jednak nasze polskie rzeki, a zwłaszcza ich królowa – Wisła.

Łatwo i przyjemnie

Jak wygląda typowy dzień na spływie? Po przebudzeniu w przepięknych okolicznościach przyrody zjada się śniadanie, zwija obóz (zazwyczaj „spływowicze" śpią w namiotach), no i wszystko pakuje do wodoszczelnych worków. Potem wiosła w dłoń i do przodu. Wysiłek związany z poruszaniem się oczywiście zależy od akwenu, na który się wybierzemy. Gdy płynie się przez jezioro, woda stoi i by poruszać się do przodu, trzeba wiosłować. Z kolei gdy płyniemy rzeką, nurt jest silny i wystarczy tylko pojedynczymi machnięciami wioseł sterować swoim kursem. Często trasy spływów są zróżnicowane i każdy znajdzie dla siebie odpowiedni fragment.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?