Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Jak polskie wojsko dało bolszewikom żaru

Piotr Zychowicz

Polska w XX w. toczyła dwie wojny. W latach 1918–1921 biliśmy się z bolszewikami, a w latach 1939–1945 z Niemcami.

 

Szlakiem zwycięstwa
LTW

O ile na temat tego drugiego konfliktu powstały tony powieści i opowiadań, o tyle można odnieść wrażenie, że wojna polsko-sowiecka nie wywoływała większego zainteresowania pisarzy.

To pogląd arcyniesłuszny. Jest on konsekwencją półwiecza komunistycznej okupacji, pod którą literatura dotycząca zwycięstwa nad czerwonym najeźdźcą była surowo zakazana. To komuniści wyrugowali ze zbiorowej świadomości Polaków książki o roku 1920. A tych powstało bardzo dużo i wiele z nich było najwyższej próby.

Przywrócić Polakom część z nich od szeregu lat stara się nieocenione wydawnictwo LTW. W tym roku na rocznicę Bitwy Warszawskiej przygotowało świetny wybór opowiadań i reportaży napisanych na froncie polsko-bolszewickim. Między innymi przez Karola Irzykowskiego, Melchiora Wańkowicza, Eugeniusza Małaczewskiego, Antoniego Ossendowskiego czy Stefana Żeromskiego.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?