Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Merkel tańczy na linie

Piotr Cywiński

Kanclerz Niemiec stała się zakładniczką Europy: w przypadku rozpadu strefy euro to ona będzie jego pierwszą i największą ofiarą

Matka narodu", „Angie Merkel superstar", „Pierwsza kobieta świata", „Żelazna Angela", „Angela Wielka" – to tylko niektóre z tytułów nadawanych szefowej rządu Niemiec przez rodzime i zagraniczne media. Kanclerz RFN osiągnęła szczyt swej kariery politycznej. Jak długo na nim przetrwa i czy odejdzie w chwale? To akurat nie zależy tylko od niej.

Gdy w 1991 r. Helmut Kohl powierzył jej w Bonn ministerialną posadę, Merkel uchodziła za stereotypową Ossi – prowincjuszkę z dawnego „enerdowa", bez pojęcia, bez planu i bez wizji przyszłości, za to z przerostem ambicji nad osobistymi możliwościami. To prawda, że – jak ją nazywano – „dziewczynka Kohla" poza członkostwem w komunistycznej młodzieżówce FDJ nie miała z polityką wiele wspólnego, że początkowo była figurantką, która miała potwierdzać, iż w zjednoczonych Niemczech wykpiwani Ossis też się liczą. Tym bardziej że kilku innych pomazańców byłego kanclerza okazało się szpiclami Stasi i odeszło w niesławie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO