Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Zbrodnie UB

Trwają prace ekshumacyjne na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach. Po II wojnie światowej komunistyczni oprawcy grzebali tam ciała zamordowanych polskich patriotów. Być może uda się wreszcie odnaleźć szczątki generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila" oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Miejsce wykopalisk odwiedził prezydent Bronisław Komorowski i zapowiedział budowę w Warszawie muzeum poświęconego ofiarom komunizmu. Jeżeli ten szczytny cel uda się zrealizować, wypełniona zostanie olbrzymia luka, której istnienie trudno zrozumieć. To muzeum powinno było powstać w roku 1989.

Pamięć o bohaterach

1 września w drogę wyruszy XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Jego uczestnicy „chcą złożyć hołd Rycerstwu Rzeczypos-politej, ofiarom zbrodni komunistycznej, zbrodni bez sądu i kary". Motocykliści podczas trwającej trzy tygodnie wyprawy odwiedzą również Polaków mieszkających na byłych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej. Organizatorzy i uczestnicy udowadniają, że patriotyzm nie jest – jak nam się to wmawia – wartością rodem z lamusa, ale może być demonstrowany w sposób nowoczesny i ciekawy. Jeszcze nie jest za późno, aby dołączyć do rajdu! Start o godz. 9 sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Katyń w USA

Jeszcze jedna informacja katyńska. Rząd USA zdecydował się na odtajnienie i publikację wszystkich dokumentów dotyczących sowieckiej zbrodni na polskich oficerach, które znajdują się w amerykańskich archiwach. To krok do naprawie-nia nieprawości sprzed 70 lat. Prezydent Franklin D. Roosevelt podtrzymywał bowiem sowieckie kłamstwa i twierdził, że Katyń był dziełem Niemców. Robił wszystko, aby zatuszować sprawę mordu 20 tys. Polaków, aby przypadkiem nie zdenerwować swojego ukochanego sojusznika – wujka Joego.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO