Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Waldemar Lysiak

Ach, ten démos!

Waldemar Łysiak

Sarożytni Grecy wymyślili demokrację czyli ludowładztwo („démos" — lud, „krátos" — siła, władza) jako ustrój kontrmonarchiczny, lepszy od rządów arystokracji przybierających formy tyrańskie.

Jednak piękna teoria rozminęła się z praktyką (pod rządami władz republikańskich dokonano więcej zbrodni niż pod rządami monarchów), trudno się tedy dziwić, że demokracja bywała krytykowana w rozmaity sposób, a to sarkastycznie (Churchill: „Demokracja jest najgorszym z ustrojów. Lecz pozostałe są jeszcze gorsze"), a to żartobliwie (Żeleński–Boy: „Czysta wariacja ta demokracja!"), a to grubiańsko (bohaterowie moich powieści „Statek" i „Cena" dosadnie werbalizują swój antydemokratyzm: „—Jedzmy gówna, przecież miliony much nie mogą się mylić!"). Stara diagnoza antyrepublikańska mówi, że „maxima culpa" ustroju demokratycznego to kolizja między dwiema głównymi zasadami reklamowanymi przez demokratów—zasadami tymi są: czynne prawo wyborcze dla pełnoletniego i nieomylność większości. Ponieważ większość każdego społeczeństwa tworzą przygłupy nie mające o niczym pojęcia — ich czynne prawo wyborcze swym zbiorowym werdyktem często ośmiesza rzekomą nieomylność „démosu". Systemowi, w którym władzę może ustanowić większość złożona z durniów i łajdaków, zaś rządzący przeznaczają czas i energię na kupowanie sobie popularności, a nie na rozwiązywanie problemów państwa—do ideału raczej daleko.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO