Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

?Bracia Karamazow? Janusza Oprynskiego, inscenizowani oszczednie, zachowuja swoja magnetyczna, niepokojaca moc (fot. Marta Zgierska i Maciej Rukasz)

Fiodor Michajłowicz redukowany

Andrzej Horubała

Dostojewski – marzenie każdego twórcy teatru alternatywnego czasów PRL. Dotknięcie sacrum, postawienie najważniejszych pytań: o istnienie Boga, o dążenie do wolności, które kończy się despotyzmem, o miłość ofiarną, o wiarę dojrzałą

Cytaty z Fiodora Michajłowicza krążyły po zadymionych kuchniach, towarzyszyły porannemu kacowi, były wykrzykiwane przez aktorów – plujących, charczących, rzężących.

Któż nie pamięta cudownego szamotania się artystów Teatru Ósmego Dnia? „Boga – niet!". Któż nie pamięta tych rozchełstanych koszul, spoconych twarzy, wytrzeszczonych oczu?

Któż z zaangażowanych w ruch teatru alternatywnego nie myślał Dostojewskim, nie był Dostojewskim, nie sposobił do przynoszącego epifanię ataku epilepsji, nie przymierzał się do siekiery, by roztrzaskać czaszkę lichwiarki? Która z dziewczyn nie drżała, marząc o litosnym pochyleniu się nad naiwnym bogobojnym młodzieńcem albo myśląc o miłości, która może zbawić łajdaka?

Był Dostojewski w czasach komunistycznej opresji prorokiem spełnionych wizji: świata bez Boga, niewoli wybranej przez ludzkość szukającą wolności, mordów nieodmiennie towarzyszących rewolucjonistom. Był oskarżeniem świata, oskarżeniem przynoszącym nam świadomość słuszności, gdy opowiadaliśmy się za Chrystusem przeciw totalitarnej bestii.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość