Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Nuda w lustrze udręki, nadziei i fantazji

Adam Ciesielski

Pełna zaskoczeń próba opisu zjawiska, które wpływa na nasze życie oraz odciska piętno na literaturze i filmie

W dzisiejszym pospiesznym życiu nuda wydaje się uczuciem anachronicznym. Kto ma czas na nudę? Iluzoryczność takiego podejścia stara się wykazać Kanadyjczyk Peter Toohey w wydanej przez Bellonę „Historii nudy". Według niego to uczucie, dotykające głównie ludzi o słabszych receptorach dopaminy,  jest nie tylko wszechobecne, ale także całkiem pożyteczne. Ma bowiem wartość terapeutyczną, stanowi przestrogę przed sytuacjami, których powtórka mogłaby spowodować wybuch frustracji, agresji czy depresji.

Nim autor taką zaskakującą tezę sformułuje na końcu swej książki, na 170 wcześniejszych stronach relacjonuje stan badań nad niezliczonymi gatunkami nudy. Od najzwyczajniejszej – prześladującej dzieci i starców, sytuacyjnej – wynikającej z monotonnej pracy czy podróży, poprzez postać przewlekłą, nostalgię, depresję, do nudy egzystencjalnej, dręczącej  ludzi inteligentnych i oczytanych.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy