Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z Żydami w Polsce?

Szewach Weiss

W ostatnich dniach zakończyły się dwa festiwale: Warszawa Singera i Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Odbiorcami spektakli, koncertów, warsztatów, wykładów, filmów i spotkań literackich byli w większości Polacy. Według oficjalnej statystyki żyje bowiem w Polsce mniej niż 1,5 tys. Żydów. Te dane nie mają jednak znaczenia. Przybysz z innej planety, który trafiłby do Polski, pomyślałby, że jest ona w dalszym ciągu światowym centrum kultury żydowskiej.

Ta kultura była w Polsce skazana na wieloletnią wegetację. Gdy w styczniu 2001 r. przyjechałem do Polski na służbę ambasadora, pierwszą sobotę spędziłem w warszawskiej Synagodze im. Nożyków. Przy dokonywaniu judaistycznych obrządków religijnych wymagany jest tzw. minian, czyli obecność 10 dorosłych Żydów do odprawienia modłów. Nie mogliśmy wówczas uzbierać tej dziesiątki i musiałem poprosić mojego polskiego kierowcę, żeby nam towarzyszył. Dziś taka sytuacja nie powtórzyłaby się. Kultura żydowska odradza się z niezwykłą siłą i tłumy w synagogach nie są niczym niezwykłym. Ma swoich strażników, ludzi takich jak Gołda Tencer czy Szymon Szurmiej. Gdy dołącza do nich polska młodzież, która porządkuje żydowskie cmentarze w polskich miastach i miasteczkach, można być pewnym, że choć w Polsce nie ma już prawie Żydów, duch żydowskiej kultury, dźwięki żydowskiej przeszłości będą już zawsze unosić się nad polską ziemią.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy