Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Tahrir ? glowny plac w centrum Kairu. To wlasnie tu przeciwnicy prezydenta Hosniego Mubaraka zaczeli egipska rewolucje

Milowy krok do demokracji

Szewach Weiss

Prezydent Egiptu Mohamed Mursi udowadnia na razie, że jest niezwykle sprawnym politykiem. Czy jako realista będzie unikał napięć w stosunkach z Izraelem?

Rewolucje można z grubsza podzielić według stopnia radykalizmu rewolucjonistów. Gdy upada dotychczasowa władza, obawy co do rozwoju sytuacji zawsze są podobne. Czy rządzić zaczną ludzie, których nie interesuje rzeczywista zmiana, lecz jedynie ciepłe posady? Czy nowy rząd w imię stabilności pójdzie na zbyt daleko idące układy z przedstawicielami starego reżimu? Czy może władzę przejmie skrzydło zbyt radykalne, które utopi ten reżim we krwi, rozprawiając się przy okazji z resztą opozycji i pogrążając kraj w chaosie? Wymarzony scenariusz zakłada rozwiązanie pośrednie: uczciwe rozliczenie satrapów powinno iść w parze z demokratyzacją i włączeniem całego społeczeństwa w proces demokratyczny.

Obserwatorzy rewolucji w Egipcie formułowali wszystkie z wymienionych wyżej obaw. Komentatorzy, szczególnie zachodni, ostrzegali początkowo, że do władzy dojdą radykałowie, islamiści, którzy wygonią z kraju zachodnich turystów i stworzą teokratyczne, wspierające terroryzm państwo islamskie. Później, gdy w wyborach parlamentarnych zwyciężyło Bractwo Muzułmańskie, a prezydentem został kandydat tego ugrupowania Mohamed Mursi, egipska opozycja zaczęła zarzucać nowej władzy coś wręcz odwrotnego. Pod adresem prezydenta i jego partii padały oskarżenia o konszachty ze starym reżimem. Egipcjanie domagali się natychmiastowego usunięcia ludzi związanych z Mubarakiem. Demonstranci z placu Tahrir nie mogli zrozumieć, dlaczego owiani złą sławą generałowie pozostają na stanowiskach.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej