Najnowsza interwencja Uważam Rze

Ilu nas jest? Jakie są emocje „uśpionych"?

Dziękuję za fenomenalny artykuł Macieja Pawlickiego „Ilu nas jest" z 35. numeru „URz". Artykuł, którego istotą jest wezwanie do CZYNU: „Odzyskanie owych znikających Polaków, odzyskanie ich dla Polski i dla nich samych jest najważniejszą misją polskich polityków".

Aby jednak misja się powiodła, potrzebna jest trafna i szczegółowa diagnoza. Kilka lat temu sam byłem po drugiej stronie barykady, otrzeźwił mnie dopiero „happening" zorganizowany pod auspicjami Dominika Tarasa.

Wydaje mi się więc, że rozumiem emocje „uśpionych Polaków", a właściwie jedną, podstawową emocję – nienawiść. Nienawiść do tego, co tradycyjne, konserwatywne obyczajowo, religijne. Odszukanie przyczyn tej nienawiści jest konieczne, aby ją rozbroić.

I jeszcze jeden – pozornie tylko niezwiązany

z powyższym – wątek. Wspaniała inicjatywa p. Krzysztofa Skowrońskiego, o której mówił on sam w wywiadzie z Jackiem i Michałem Karnowskimi. Inicjatywa z ducha pozytywistyczna: zbudowania systemu sprzedaży bezpośredniej między rolnikiem a konsumentem. Właśnie zgłosiłem do niej akces. Czy, poza korzyściami ekonomicznymi, nie może stać się ona przyczółkiem do zszywania porozdzieranej Polski?

Tomasz Kaznowski

Oby! Na pewno każda akcja budująca wspólne myślenie i działanie Polaków jest warta wsparcia i każdą wesprzemy. Kluczem do zmiany sytuacji w Polsce są jednak niezależne media, bo ich dzisiejszy stan uniemożliwia normalną rozmowę o Polsce. W wielkich telewizjach i radiach zamiast dyskusji mamy bowiem zazwyczaj po prostu pyskówkę lub, coraz bardziej zresztą przewidywalne i nudne, nagonki na opozycję. Wystarczy też obejrzeć i przesłuchać programy pani Moniki Olejnik. Nie chodzi tu o jej takie czy inne poglądy, ale o maglowy styl prowadzenia rozmowy, o to nieznośne przerywanie i napuszczanie jednych na drugich.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy