Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Jozef Szaniawski 1944?2012

Odszedł mądry patriota

Józef Szaniawski zginął w zeszły wtorek w Tatrach, gdy samotnie schodził ze Świnicy. Miał spaść w przepaść. Świadków zdarzenia nie ma. Miał 68 lat. Był dziennikarzem, politologiem, sowietologiem.

W czasach PRL był dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej. Równocześnie podjął jednak konspiracyjną współpracę z Radiem Wolna Europa. Komunistyczne służby wojskowe aresztowały go w 1985 r. Został skazany na 10 lat więzienia, ale groziła mu nawet kara śmierci.

W wolnej Polsce za swoje główne zadanie Józef Szaniawski uznał rehabilitację pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, oficera LWP, który od początku lat 70. przekazywał amerykańskiemu wywiadowi informacje na temat wojsk Układu Warszawskiego, a w 1981 r. uciekł do USA.

Nie było to łatwe, bo skazanego w 1984 r. na śmierć Kuklińskiego jeszcze w roku 1990 polski sąd uznał za winnego, choć karę zamienił na 25 lat więzienia.

W pełni zrehabilitowano go w 1997 r., po latach zabiegów czynionych przez Józefa Szaniawskiego.

W swoim ostatnim felietonie dla „Naszego Dziennika", gdzie stale publikował, napisał m.in.: „Sprawa Amber Gold pokazała, jak bezkarnie czuje się premier, jego ministrowie i państwowi urzędnicy. [...] W wyniku politycznej, negatywnej selekcji do rządów nad Polakami dostają się miernoty, ludzie niekompetentni, często skorumpowani. Nigdy dotąd w całej historii Polski, nawet za komuny, nie było takiej armii urzędników! Wszechogarniająca biurokracja coraz bardziej zaciska pętlę na gardle zwykłych Polaków. [...] III RP to Polska skorumpowana, nieuczciwa, złodziejska. To Polska agentury, aferzystów, nikczemników i manipulatorów".

—kam, rafm

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej