Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Wielka Brytania

Na londyńskim budynku, w którym urzędował tragicznie zmarły gen. Władysław Sikorski, nie pojawi się poświęcona mu tablica. Była ona w planach, ale organizacji English Heritage – która odpowiada za projekt upamiętnień – obcięto o jedną trzecią fundusze. Sikorski musiał więc ustąpić miejsca innym wybitnym postaciom historycznym. Według strony internetowej English Heritage w ostatnich dniach wmurowano tablice upamiętniające następujących ludzi: Scipia Africanusa Mussabiniego (trenera gimnastyki) i Dame Idy Mann (okulistki). Naprawdę trudno jest zrozumieć polskich anglofili.

Polska

16 września w krakowskim parku Jordana odsłonięte zostanie popiersie Danuty Siedzikówny „Inki" – 18-letniej sanitariuszki Armii Krajowej, która została zamordowana przez UB w 1946 r. Jej jedyną zbrodnią była miłość do ojczyzny. „Inka" służyła w 5. Wileńskiej Brygadzie AK dowodzonej przez legendarnego majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę".

W konspiracji działała również jej matka, która w 1943 r. została zamordowana przez gestapo. Dzieje rodziny „Inki" są ponurym symbolem martyrologii Polaków pod dwiema zbrodniczymi okupacjami.

Rosja

Władimir Putin, który zasłynął stwierdzeniem, że upadek Związku Sowieckiego był największą geopolityczną katastrofą XX w., znów szokuje. Tym razem ogłosił, że Rosja powinna powtórzyć intensywną industrializację przeprowadzoną w latach 30. przez Stalina. – Musimy dokonać tego samego potężnego, wszechogarnia-jącego skoku – powiedział. Przypomnijmy: sowiecka industrializacja była koszmarem. Razem z towarzyszącą jej kolektywizacją pochłonęła miliony ofiar. Rosja nie będzie normalnym krajem dopóty, dopóki jej przywódca będzie gloryfikował totalitarny Związek Sowiecki.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?