Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Prawda na ekranie

Jolanta Gajda-Zadworna

Czwarta już edycja festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci odbędzie się w Gdyni. W Ełku zadebiutuje Festiwal Filmów Niezależnych OKNO.

Pod koniec tego tygodnia powojenna historia Polski zostanie przywołana na filmowym ekranie, a także podczas spotkań, paneli i warsztatów. – Filmom odnoszącym się do nieodległej przeszłości bardzo trudno się dziś przebić – podkreśla Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu NNW, który potrwa od 13 do 15 września w gdyńskim teatrze. – To problematyka marginalizowana w mediach, a jednocześnie wzbudzająca wielką społeczną potrzebę dyskusji – dodaje.

Twórcy, którzy chcą przekazać obraz Polski prawdziwej, robią to w filmach niezależnych

W głównym konkursie o Nagrodę Złotego Opornika powalczy 13 tytułów. Poza rywalizacją zaprezentowane zostaną dokumenty, w których na temat zbrodni katyńskiej wypowiedzieli się zagraniczni reżyserzy, m.in. z Czech, Danii i USA. – Szczególne miejsce na NNW zajmie blok „Młodzi dla historii". – Filmy zainspirowane losami wujów, dziadków czy sąsiadów realizowane były zarówno telefonami komórkowymi, aparatami fotograficznymi, jak i mniej lub bardziej profesjonalnymi kamerami – opowiada Gołębiewski.

Specjalną statuetkę – Platynowy Opornik za całokształt twórczości – otrzyma reżyser Andrzej Trzos-Rastawiecki. Wręczy ją ubiegłoroczny laureat Antoni Krauze. Uroczystość uświetni przedpremierowy pokaz filmu „Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim" w reż. Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego.

Nowością tegorocznej edycji jest udział w jednym z paneli dzieci i wnuków opozycjonistów oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Trzydniową edycję NNW dopełnią kiermasze, pokazy grup rekonstrukcyjnych i koncerty, m.in. zespołu De Press .

W programie debiutującego Festiwalu Filmów Niezależnych OKNO, organizowanego w dniach 14–16 września  przez Kongres Mediów Niezależnych w Ełku, pokazane zostaną znane dokumenty, m.in. „Krzyż" i „Media III RP". Będzie okazja do spotkania z ich twórcami.

Krzysztof Czabański, przewodniczący KMN, organizatora festiwalu, tak tłumaczy powstanie imprezy: – Telewizje i inne media tworzą fałszywy obraz Polski – bez wartości, bez moralności, Polski nihilistycznej, Polski, która jest ograniczona kulturowo i politycznie do jednej sztancy, ale to się – i słusznie  – nie podoba obywatelom i twórcom, którzy chcą przekazać obraz Polski prawdziwej i robią to w filmach niezależnych.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość