Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Celebryci piszą, głąby czytają, Pan Bóg widzi i nie grzmi

Krzysztof Masłoń

„Jego nacjonalizm zrozumie historia” – pisał o Romanie Dmowskim piłsudczyk Ksawery Pruszyński. Historia to zrozumiała, nie zrozumiał jej jednak Kuba Wojewódzki, który nauki pobierał u Michnika

Słynący ze wszystkiego, ale nie z wiedzy, także historycznej, celebryta Wojewódzki raczył swego czasu podzielić się z opinią publiczną refleksjami po lekturze „Myśli nowoczesnego Polaka" Romana Dmowskiego. Zdarzenie samo w sobie było zdumiewające, gdyż raczej mało komu przyszłoby do głowy, że ten wulgarny wesołek czyta cokolwiek poza „Gazetą Wyborczą".

Okazało się jednak, że Dmowskiego oczywiście nie czytał, niewykluczone natomiast, że mógł zapoznać się z którymś z paszkwili na autora „Myśli...", regularnie pomieszczanych w organie Adama Michnika. W każdym razie źródło było średnio wiarygodne, skoro w swoim wypracowaniu z magazynu „Exklusiv" Wojewódzki doniósł, że Dmowski w swojej fundamentalnej pracy zajmował się „analizą fenomenu Hitlera". Teoretycznie byłoby to możliwe, praktycznie nie bardzo, ponieważ Roman Dmowski „Myśli nowoczesnego Polaka" napisał w roku 1904, a w częściach ukazały się one dwa lata wcześniej – na łamach „Przeglądu Wszechpolskiego". Hitler był wówczas nikim.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?