Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z wolnością religijną?

Szewach Weiss

W ostatnim czasie mamy do czynienia z kilkoma głośnymi sprawami, w których europejskie sądy rozstrzygają o zakresie wolności religijnej.

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zwróciło się czworo Brytyjczyków – chrześcijan, którzy zostali zwolnieni z pracy za noszenie symboli religijnych lub podejmowanie decyzji zgodnych ze swoim światopoglądem. Niemiecki sąd w Kolonii natomiast stworzył precedens, uznając obrzezanie za akt brutalny i niedopuszczalny. Dla Żydów, jako narodu, i dla każdego Żyda z osobna obrzezanie jest symbolem tożsamości i decyduje o przynależności religijno-narodowej. Jest znakiem sojuszu między Bogiem a jego narodem. Niemieckiemu sędziemu udało się dokonać rzeczy niezwykłej: doprowadził do sojuszu Żydów z muzułmanami, dla których zabieg ten również jest ważnym elementem tradycji. Każda religia ma swoje symbole, obrzędy i rytuały. Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której państwo, w imię neutralności światopoglądowej, odbiera ludziom prawo do kultywowania religijnej obyczajowości. Niemcy zapowiadają wprowadzenie kompromisowego rozwiązania: obrzezanie będzie dopuszczalne tylko, jeśli wykonuje je lekarz lub odbywa się ono w jego obecności. Właśnie takich rozwiązań należy oczekiwać od nowoczesnego państwa.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy