Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Polacy wymieniają 3 mln akumulatorów samochodowych rocznie. Połowę będzie produkować nowa, poznańska fabryka akumulatorów Exide, której budowa zakończy się w pierwszym kwartale 2013 r. Inwestycja pochłonie 36,5 mln euro.

Honda we współpracy z Japan Metals & Chemicals opracowała pierwszy na świecie program odzyskiwania metali ziem rzadkich. Z niklowo-metalowo-wodorkowych akumulatorów pojazdów hybrydowych zebranych w Japonii, USA i Europie odzyskane zostaną niektóre metale.

Koncerny samochodowe muszą odchudzić auta, aby zmniejszyć spalanie. Dzisiejsze czterodrzwiowe modele klasy średniej, które ważą ponad 1,3 tys. kg, mogą w niedalekiej przyszłości mieć wagę około 800 kg. Redukcja masy będzie możliwa dzięki zastosowaniu karoserii z włókien węglowych wzmocnionych żywicami epoksydowymi. Nad takimi projektami pracują BMW, Volkswagen i Toyota.

Volkswagen przewiduje, że popularność zdobędą nadwozia coupé: w nadchodzącej generacji aut takie wersje nadwoziowe (nazwane CC) otrzymają nie tylko Passat, ale także Touareg, mniejszy SUV Tiguan oraz Jetta.

Denso rozpoczęło produkcję klimatyzacji i wentylacji samochodowych, które mogą chłodzić lub ogrzewać jedynie kierowcę, gdy w aucie nie ma pasażerów. Firma podaje, że w ten sposób oszczędza 20 proc. energii.

PSA Peugeot/Citroen i Ford nie będą wspólnie rozwijać diesli. Decyzja zapadła po wykupieniu przez GM części udziałów w PSA. Najpierw ustanie wspólna produkcja diesli o pojemności powyżej 2 l.

Od 2014 r. w USA kamery cofania będą obowiązkowe w nowych samochodach. Zwiększy się bezpieczeństwo, zaciera także ręce przemysł rozrywkowy, bo spodziewa się wzrostu sprzedaży programów rozrywkowych i filmów.

Koncerny samochodowe coraz częściej prezentują elektryczne rowery i skutery. Wszystkich przebił Brabus – firma zajmująca się tuningiem Mercedesa i Smarta, która przerobiła elektryczny rower Smart i stworzyła pojazd, który ma dwa razy mocniejszy silnik (0,5 kW) i może rozpędzić się do 45 km/godz.

Polki lubią SUV-y – wynika z sondażu przeprowadzonego przez sieć motoryzacyjną ProfiAuto. Na te samochody wskazało 42 proc. respondentek pytanych o samochód, jakim chciałyby jeździć. Na drugim miejscu (32 proc. głosów) znalazły się „szybkie sportowe" modele. Tylko 26 proc. wybrało auto miejskie, natomiast żadna z pań nie chciała kabrioletu.

Cadillac pracuje nad programem SuperCruiser, który pozwala na półautomatyczną jazdę autostradą. System automatycznie utrzymuje pojazd na środku pasa (nawet na zakrętach) oraz hamuje. Urządzenie wykorzystuje m.in. radar, czujniki ultradźwiękowe, kamery oraz dane z GPS i nawigacji. Cadillac szacuje, że za trzy lata system będzie gotowy do sprzedaży.

—opracował Robert Przybylski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy