Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Jak ufać takiemu państwu?

Rafał A. Ziemkiewicz

Czy Polacy za bardzo na państwo liczą, za bardzo mu ufają, jak perswadują posłuszni dyrektywie „obniżania oczekiwań” propagandyści władzy?

Państwo zdało egzamin" – przekonuje po każdej większej kompromitacji władza. „Państwo nie działa, nie istnieje" – powtarza bezsilnie opozycja.

A media, w większości żyjące z władzą w symbiozie, podpowiadają przeciętnemu obywatelowi, że oczekiwanie po państwie czegokolwiek jest z jego strony anachronizmem, przejawem zacofania i postawą roszczeniową.

Zamiast na państwo licz na siebie – to zgrabna racjonalizacja wygodnictwa i beztroski, z jakimi szef rządu odpycha od siebie problemy, przerzucając je na barki, na przykład, nieprzygotowanych samorządów. I do pewnego stopnia pokupna. To, że w PRL Polacy zanadto przyzwyczaili się do oglądania się na państwo, nie ulega wątpliwości. To, że państwo nowoczesne, rynkowe, w jak największym stopniu powinno oddawać inicjatywę samym obywatelom i tylko ich wspierać, gdy zabierają się do realizowania istotnych dla siebie celów, w początkach XXI w. również jest truizmem.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej