Najnowsza interwencja Uważam Rze

Czyje wyspy?

Z dużą przykrością muszę zwrócić uwagę na poważny błąd w artykule red. Marka Magierowskiego pt. „Wojna o skały", który ukazał się na łamach pańskiego pisma nr 36/83/2012 z dn. 3–9 września.

Według artykułu „O archipelag Takeshima kłócą się Tokio i Seul (Koreańczycy nazywają go Dokdo)", co nie jest zgodne z prawdą. Tekst powinien brzmieć: „Japonia zgłasza pretensje do wysp Dokdo, wchodzących w skład terytorium Republiki Korei (Japończycy nazywają je Takeshima)".

Polska Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Polski w swojej publikacji „Nazewnictwo Geograficzne Świata. Zeszyt 9. Azja Wschodnia", wydanej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w 2006 r. umieściła Dokdo wyłącznie w spisie obiektów położonych na terytorium Republiki Korei, z zaznaczeniem, że nazywane jest ono Takeshima w jęz. japońskim.

Określenie Dokdo, które jest częścią Republiki Korei, nazwą Takeshima przez opiniotwórczy magazyn nie tylko wprowadza w błąd czytelników, ale może być interpretowane jako zgoda na bezprawne japońskie roszczenia wobec tego terytorium.

W związku z tym domagam się w tej kwestii natychmiastowego sprostowania na łamach „Uważam Rze".

Z poważaniem, Young-sun Paek, ambasador Republiki Korei

Serdecznie dziękujemy za życzenia sukcesów na rynku wydawniczym. W sprawie zasadniczej pozostaniemy jednak przy swoim zdaniu. Sformułowanie „o archipelag Takeshima kłócą się Tokio i Seul" jest zgodne z prawdą, a koreańska nazwa wysp znalazła się także w tekście. W istocie, archipelag należy do Korei Południowej, lecz „Uważam Rze" nie zajmuje w tym sporze stanowiska. Opisuje jedynie i analizuje fakty.

Do i od redakcji, redakcja@uwazamrze.pl

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej