Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Powstanie Warszawskie w obrazkach

Piotr Zychowicz

Co roku Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje konkurs komiksowy. Młodzi rysownicy w oparciu o relacje uczestników i świadków powstania mają stworzyć krótką obrazkową opowieść. Najlepsze prace tradycyjnie wydawane są w formie antologii i właśnie do księgarni trafił zbiór komiksów z roku 2011.

 

Jest niezwykle ciekawy i dowodzi, że bardzo poważne sprawy można przedstawiać w sposób nowoczesny.

W komiksach tych możemy znaleźć opowieści o heroizmie AK, o zbrodniach Niemców i straszliwych cierpieniach ludności cywilnej. Mamy na przykład historię widzianą oczami sanitariuszki z powstańczego szpitala, która bierze udział w amputacjach i musi wyrzucać odcięte kończyny na piętrzący się w kącie stos, którego nikt nie ma czasu uprzątnąć. Jest opowieść chłopca, którego matka została zastrzelona w zbiorowej egzekucji na Woli, a on sam przeżył, udając trupa.

Niektóre z komiksów są naprawdę wstrząsające. Podobno część weteranów powstania na początku miała poważne wątpliwości, czy wypada tworzyć takie komiksy. Czy obrazkowe opowieści są odpowiednim środkiem do mówienia o tragedii Warszawy '44.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy