Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Na 100 tys. mieszkańców najwięcej aut kradzionych jest w Nowej Zelandii – 457,7. Na drugim miejscu są Włochy (326,3), następne zaś Irlandia (255,3), USA (237,5) oraz Meksyk (202,7). W Niemczech kradzionych jest 101,4 samochodu, w Polsce 43,2.

W 2011 r. w Polsce zaśnięcie lub zmęczenie było przyczyną 586 wypadków, w których zginęło 117 osób, a 877 zostało rannych. Szkoła Jazdy Renault ostrzega, aby nie lekceważyć pierwszych sygnałów senności. Jeżeli się pojawią, należy przerwać jazdę i odpocząć.

Opel zebrał 25 tys. zamówień na małą terenówkę z segmentu B, nazwaną Mokka. Największe zainteresowanie przejawiają klienci w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Rosji.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2012 r. Chevrolet pobił w Polsce rekord sprzedaży z wynikiem 7797 aut – to o 62 proc. lepszy rezultat niż w ośmiu miesiącach 2011 r. Najchętniej klienci kupowali modele: Aveo (3472 auta, wzrost o 38 proc.), Cruze (1480 sztuk, o 118 proc. więcej) i Spark (1464 sztuki, o 58 proc. więcej niż w 2011 r.).

W pierwszej połowie roku najlepiej sprzedającym się modelem na świecie został Ford Focus trzeciej generacji, z wynikiem 489 616 aut. Druga na liście Toyota Corolla uzyskała wynik o 27,5 tys. aut gorszy.

General Motors jest największym producentem aut w Chinach – w tym roku sprzedał ponad milion samochodów i po raz kolejny wyprzedził Volkswagena. Dobry wynik zawdzięcza minivanom, które produkuje spółka amerykańskiego koncernu z lokalnymi firmami SAIC oraz Wuling. SAIC jest także właścicielem 51 proc. akcji spółki z GM w Indiach, która sprzedaje budowane w Chinach auta pod marką Chevrolet.

Jaguar testuje sportowy model C-X75, z węglowym nadwoziem i hybrydowym napędem. Auto ma silnik elektryczny z przodu, napędzający przednie koła, i drugi z tyłu, połączony ze skrzynią biegów oraz benzynowym silnikiem czterocylindrowym. Ma on tylko 1,6 l pojemności, turbo oraz sprężarkę i przy 10 tys. obr./min osiąga 500 KM. Samochód rozpędza się do 320 km/godz.

Coraz więcej samochodów wyposażonych jest w aktywny tempomat. Urządzenie zachowuje stały odstęp od poprzedzającego auta niezależnie od jego prędkości. Najnowsze generacje takich tempomatów pozwalają uniknąć zderzenia nie tylko przy dużych, ale nawet przy małych prędkościach. Częścią urządzenia jest radar o częstotliwości 77 GHz.

Pracownicy fabryki Holdena w Adelaidzie (Australia) ukradli widlaste, ośmiocylindrowe silniki i skrzynie warte 2,5 mln dol. Holden należy do General Motors.

Holenderski producent autobusów VDL kupił od Mitsubishi fabrykę samochodów Nedcar za 1 euro. Transakcja została zawarta pod warunkiem dalszego zatrudnienia 1,5 tys. pracowników Mitsubishi.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy