Najnowsza interwencja Uważam Rze

Wspomnienia sybiraczki

Jestem sybiraczką, mam 80 lat. Wrzesień to pora, kiedy jak zawsze wracają do mnie wspomnienia z 1939 r. W chwili wybuchu wojny miałam 10 lat, a 12 – kiedy wraz z rodziną znalazłam się na Syberii w Ałtajskim Kraju.

Ojciec po kapitulacji był więźniem Kozielska, potem obozu w Nowej Ziemi, wreszcie znalazł się w armii generała Andersa.

Nie chcę tu opisywać gehenny na zsyłce, bo jest to ogólnie znane. Zapadły mi jednak w pamięć słowa nadzorcy skierowane do mojej matki, wówczas 32-letniej, pracującej przy sianokosach na górskiej łące.

Gdy zachorowała, powiedział: „Ty, Polaczka, jeszcze podejdziesz do góry i powiesz: »Góro, zasyp mnie, bo nie chcę dłużej żyć«".

Przeminął ten czas i w 1946 r. wróciliśmy do Polski. Sybiracy bali się wtedy wszystkiego – osiedlenia na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych, bo wrócą Niemcy.

Nie było też po co wracać tam, skąd byli wywożeni, do rodzinnych stron. Wszystko tam było rozgrabione, a wspominać nie wolno było, by się znowu nie znaleźć na zsyłce. Przez lata musieli milczeć o swoim losie, o męczarni po wywózce, oficjalnie przecież Sowieci ratowali nas przed Niemcami.

Każdy bał się o pracę i kawałek chleba. Zmieniły się czasy, przyszła „Solidarność", a po latach śp. prezydent Lech Kaczyński, który tak mocno upominał się o sybiraków. Ale niezbadane są wyroki boskie – zginął pod Smoleńskiem. I wróciło milczenie na temat losu Polaków na Wschodzie.

Obecne władze zapominają o historii.

Irena Nocoń, Gdańsk

 

Pani Ireno, serdecznie dziękujemy za te piękne, poruszające słowa. Życzymy zdrowia i jeszcze wielu lat życia. Niestety, trudno się z Pani wnioskami nie zgodzić. Obecne władze doprowadziły do tego, że właśnie milknie polskie Radio Lwów, bo nie dostało dotacji, bankrutują pozbawione nagle pieniędzy polonijne organizacje polskie na całym świecie. I dalej się puszą, śpią spokojnie. Niepojęte.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez