Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Przegląd tygodnia Mazurka & Zalewskiego

Igor Zalewski, Robert Mazurek

Z życia koalicji

Podczas spotkania przedstawicieli branży tytoniowej z Jackiem Rostowskim (organizowanej przez słynnego Lewiatana) wydarzeniem były zażyłość ministra finansów z Michałem Mierzejewskim, lobbystą związanym z Philipem Morrisem. Obaj panowie uściskali się serdecznie, budząc zawiść pomniejszych typków z British American Tobacco.

Typki te zawyły jeszcze bardziej, gdy światło dzienne ujrzały nowe przepisy dotyczące akcyzy na fajki. Zyskuje na nich – a to ci przypadek – potentat Philip Morris, a mniejsi gracze tracą. Branża zawyła, a prezes Business Centre Club oraz tytoniowy plankton (w tym polscy producenci tytoniu) wystosowali list otwarty do premiera. Panowie, i po co zawracacie głowę Jego Tuskowskości? Lepiej znajdźcie dojście do Mierzejewskiego.

Roman Kosecki kandyduje na szefa PZPN. No trudno, chociaż Kosa nie jest ostry jak brzytwa. Nie wszyscy mogą być jak Józef Oleksy. Mamy jednak do posła PO inne zastrzeżenie. Tak nie może wyglądać były sportowiec! Mazurek owszem, Zalewski jak najbardziej, ale były sportowiec? Nigdy!

Kosecki  oprócz brzucha i podgardla á la Andrzej Urbański ma jeszcze jedną wadę. Jest nią Ireneusz Raś, szef sejmowej Komisji Sportu, a nawet Turystyki. Obaj panowie trzymają sztamę, która polega na tym, że Raś mówi, a Kosecki słucha. A gdy sadełko zapcha Koseckiemu uszy, co może nastąpić niebawem? Jak będzie wtedy rządził polską piłką, nie słysząc Rasia?

W minionym tygodniu oczy świata zwrócone były na polskich przywódców. Najpierw na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ wystąpił prezydent Bronisław Komorowski. Powiedział to, co zawsze. Że konflikty trzeba rozwiązywać na drodze kompromisów i inne takie, wzięte z przemówień Tadeusza Mazowieckiego z roku 1990. Siła tych słów była jednak wielka. Arabowie i Żydzi zapisali, co trzeba, w notesikach i niezwłocznie przystąpili do godzenia.

Wkrótce potem w Sopocie wystąpił Jerzy Buzek. Były przewodniczący PE ogłosił, że drogą do wyjścia z kryzysu ekonomicznego może być pogłębienie integracji europejskiej. Tylko żeby nie przesadzać z tą głębokością. Europa i tak już jest w głębokiej d...

Kiedy świat wsłuchiwał się w te słowa naszych liderów, polski grajdoł bił brudną pianę w związku z ekshumacjami i podmienianiem zwłok w trumnach. Najbardziej dostało się Ewie Kopacz, która po 10 kwietnia ręczyła, że wszystko zrobiono z największą starannością. Teraz z kolei mówi, że opiekowała się rodzinami ofiar i nie miała czasu na nic innego. Dokładnie! Też zawsze i nieustannie mamy wrażenie, że to wszystko przez te rodziny ofiar!

Największy mózgowiec w otoczeniu Wujka Bronka zabrał głos. Tomasz Nałęcz stwierdził, że absolutnie i w żadnym wypadku nie można nigdy mówić, że państwo polskie nie zdało egzaminu, bo to Polsce szkodzi i tak mówią tylko jej wrogowie. Nawet nie to nami wstrząsnęło, że nie można nazywać rzeczy po imieniu, ale że domaga się tego historyk, specjalista od przedwojennej Polski! Sanacyjni politycy wyznawali dokładnie tę samą zasadę. Z tego Nałęcza to prawdziwy, panie, piłsudczyk!

Z życia opozycji

Historyczne wydarzenie i koniec pewnej epoki w PiS. Furda debaty i marsze, gdy Mariusz Błaszczak traci grzywkę! Nie wiemy, czy to już definitywnie, czy tylko jednodniowo, bo grzywka akurat kaca miała, dość powiedzieć, że pewnego dnia Błaszczak pojawił się w Sejmie bez niej. A może tylko zapomniał z domu zabrać?

Błaszcz czy Blaszak? Tak pytamy, bo nie wiemy, które z tych mało wymyślnych określeń lepiej oddaje złożoną naturę pana posła, a oba słyszeliśmy w kręgach okołopisowskich. Jak zwykle rozstrzygnie prezes. Ciekawe, czy w chwilach rozkrochmalenia wzywa: „Błaszczu, brachu, chodź no tu!", czy raczej: „Dajcie mi tu mego poczciwego Blaszaka!", hm?

To już drugi tydzień działalności naszego premiera na wychodźstwie Tadeusza Cymańskiego. Premier Cyma nie przedstawił jeszcze składu gabinetu, więc nie wiemy, czy prócz fotela, biurka i sofy coś tam się jeszcze zmieści.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez