Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

GROM w wirtualnym świecie

Marek Kozubal

GROM-owcy wystąpią w grze komputerowej „Medal of Honor. Warfighter". Pojawią się tam obok innych jednostek specjalnych, m.in. brytyjskiego SAS, amerykańskiego Navy Seals Team VI i Delty.

Zgodę na wykorzystanie wizerunku naszej jednostki wydało Ministerstwo Obrony Narodowej.

– W ten sposób chcemy promować wśród młodych ludzi Wojsko Polskie, którego częścią jest jednostka specjalna GROM – mówi płk Piotr Gąstał. Ma nadzieję, że dzięki takiej grze część młodych ludzi podejmie decyzję o wstąpieniu do wojska. – Następnie trafią na selekcję do naszej jednostki – dodaje.

– Nie bez znaczenia jest to, że na naszą jednostkę wskazali żołnierze z amerykańskiej jednostki Navy Seals – wspomina Vinci, który zastrzega swoje dane.

Vinci w GROM służył 13 lat, był specjalistą od materiałów wybuchowych. Przebywał też na misjach w Zatoce Perskiej, Iraku i Afganistanie. Amerykańscy twórcy gry wykorzystali jego doświadczenie.

– Pokazaliśmy używane przez nas uzbrojenie, sposób poruszania się żołnierzy, udało się odtworzyć żargon wojskowy – informuje. Jak zapewniają żołnierze, nie odkryli oni jednak w wirtualnym świecie wszystkich tajemnic.

– Nie pokazaliśmy całego używanego przez nas sprzętu, a także taktyki działania – dodaje płk Gąstał.

W grze komputerowej żołnierze GROM mają na rękawach naszywki z symbolem Polski Walczącej. – To nieregulaminowa naszywka, wykorzystywana przez żołnierzy. Być może młodzi ludzie, gdy zobaczą ten znak, sięgną do książek historycznych, aby dowiedzieć się czegoś o cichociemnych i powstaniu warszawskim– dodaje płk Gąstał.

Jednostka GROM jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Została stworzona w 1990 r., a jej żołnierze brali udział m.in. w misjach na Haiti, w Zatoce Perskiej, Iraku i Afganistanie. W tym ostatnim przebywa teraz kilkudziesięciu GROM-owców.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej