Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Puszysty omlet na slodko

Cesarski miszmasz

Piotr Semka

O Wiedniu i jego lokalach można pisać bez końca. Dziś mam zaszczyt przedstawić Cafe Central – kolejną kawiarnię instytucję w stolicy Austrii.

Ten ogromny lokal o złoconych kolumnach i sklepieniach przypominających pałace mieści się przy  Herrengasse – ulicy, która prowadzi do Hofburga, niegdyś siedziby Franciszka Józefa. I właśnie ze stołu cesarza przeniknął do menu kawiarni jeden ze specjałów lokalu – Kaiserschmarren, o którym za chwilę.

Cafe Central powstała w 1876 r. i z racji swojej klasy oraz położenia w centrum szybko przyciągnęła austriackich intelektualistów i artystów od Adolfa Loosa do Zygmunta Freuda i Hugona von Hofmannsthala. Zaglądali tu też rewolucyjni emigranci z samym Włodzimierzem Leninem i Lwem Trockim na czele. Do historii przeszła wymiana zdań między liderem austriackich socjalistów Victorem Adlerem a księciem Berchtoldem, który trafnie wskazał, że wojna europejska wywoła w Rosji rewolucję. Lekceważący bolszewików Adler miał odpowiedzieć: „No niby kto miałby po takiej rewolucji rządzić Rosją? Może ten pan Trocki, co to całymi dniami wysiaduje w Cafe Central?".

Kawiarnia została zamknięta przed końcem II wojny światowej z racji wojennych cięć i dopiero w 1975 r., na fali mody retro, lokal zrekonstruowano. A jego specjalnością nadal jest deser Kaiserschmarren, czyli w wolnym tłumaczeniu „cesarski miszmasz" – puszysty omlet na słodko.

Aby go zrobić, bierzemy trzy jajka i oddzielamy żółtka od białek. Żółtka delikatnie ucieramy z 125 ml mleka, 100 g mąki pszennej i 25 g cukru waniliowego (unikać grudek). Osobno ubijamy białko na sztywno ze szczyptą soli, dodajemy je do masy żółtkowej i znów delikatnie mieszamy. Uzyskaną masę wylewamy na dużą patelnię z rozpuszczonym masłem i dodajemy garść rodzynek namoczonych na noc w rumie. Smażymy aż do zarumienienia, ostrożnie przewracany i smażymy jeszcze trzy minuty. Gotowy omlet już na talerzu „rozdziabujemy" dwoma widelcami, posypujemy cukrem pudrem i dodajemy powidła śliwkowe lub konfiturę z moreli. Zajadając ten smakołyk, macie prawo poczuć się jak sam cesarz Franz Josef lub przynajmniej jak Zygmunt Freud w Cafe Central.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez