Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Złożyli meldunek Kresom

Uroczystą imprezą na placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie zakończył się XII Motocyklowy Rajd Katyński.

Podczas trzech tygodni 70 motocyklistów pokonało ponad 6,5 tys. km przez tereny Litwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy i Polski. Wśród gości honorowych w uroczystości udział wzięli m.in. prymas kardynał Józef Glemp, Zbigniew Romaszewski, Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki – dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego. – Dziękujemy wszystkim serdecznie za przybycie, to dla nas niezwykle ważne. Szczególnie dziękuję za wzorową postawę uczestnikom rajdu – powiedział Wiktor Węgrzyn, pomysłodawca i komandor Rajdów Katyńskich. – W czasie tych trzech tygodni spotykaliśmy się z Polakami na Wschodzie, odwiedzaliśmy dzieci z domów dziecka, zapalaliśmy znicze i składaliśmy wieńce w miejscach pamięci.

– Ani razu na trasie nie spotkała nas nieprzyjemna sytuacja. Wręcz przeciwnie, wszyscy byli nam niezmiernie życzliwi. Pamiętam, że na Wileńszczyźnie zobaczyliśmy grupę ludzi pozdrawiających nas z daleka z polskimi flagami. Podjechaliśmy do nich motocyklami, a oni zaczęli rzucać nam biało-czerwone kwiaty pod koła. Byliśmy tym mocno poruszeni – wspomina Leszek Rysak, komandor trasy XII Rajdu Katyńskiego.

6,5 tys. km przejechali w ciągu trzech tygodni uczestnicy Rajdu Katyńskiego

Wśród rajdowców było wielu takich, którzy pojechali na Wschód po raz pierwszy, przyznając, że żałują, iż zdecydowali się na to dopiero teraz.

– Motocykliści odwiedzają miejsca, które powinien zobaczyć każdy Polak albo o których istnieniu przynajmniej powinien wiedzieć. Najważniejsze było dla mnie to, że mogłem to wszystko przeżyć z moim synem – powiedział Wojciech Wiszniewski.

XII Międzynarodowy Rajd Katyński rozpoczął się 1 września br., także na placu Piłsudskiego w Warszawie. Wśród miejsc odwiedzanych przez motocyklistów znalazły się m.in. Kowno, Wilno, Świteź, Nowogródek, Katyń, Smoleńsk (teren lotniska Siewiernyj), Miednoje, Moskwa, Charków, Bar, Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Świętej Trójcy czy Lwów.

—urz

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość