Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Nauka idzie w las

Kamila Baranowska, Jarosław Stróżyk

Stan polskich uczelni i polskiej nauki nie napawa optymizmem. Brak pieniędzy, mało efektywne zarządzanie, skostniała struktura, koszmarna biurokracja

Jest źle, a będzie zapewne gorzej, bo i czasy dla uczelni idą ciężkie. Niż demograficzny z pewnością znacząco odbije się na ich funkcjonowaniu. Można jednak odnieść wrażenie, że nasze państwo specjalnie się tym nie przejmuje. Nie ma pomysłu, planu działania, nie widać także politycznej woli, aby cokolwiek zmienić.

W najnowszym rankingu QS World University Rankings nasz Uniwersytet Warszawski znalazł się na 398. miejscu. To najlepszy wynik polskiej uczelni. Bo Uniwersytet Jagielloński uplasował się w czwartej setce, a Uniwersytet Łódzki w szóstej. Wyprzedzają nas w tym rankingu m.in. Kazachstan, Czechy, Malezja czy Filipiny. W większości innych rankingów wypadamy podobnie – czwarta setka i dalej.

Do myślenia może dawać również fakt, że w tegorocznej edycji dotacji Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ECR) z 536 przyznanych grantów tylko jeden trafił do Polski. Przelew na 1,3 mln euro dostała dr Justyna Olko z Uniwersytetu Warszawskiego, która od lat prowadzi badania nad azteckim językiem nahuatl.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO