Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Fabryki wracają do domu

Marek Magierowski

Coraz więcej amerykańskich firm przenosi produkcję z Azji i Ameryki Łacińskiej do USA. Wymyślono nawet dla tego zjawiska nazwę: reshoring

Firma Chesapeake Bay Candle produkuje świeczki. Nie jest to może zbyt duży interes, choć przychodami w wysokości ponad 80 mln dol. rocznie zapewne nie pogardziłoby wielu biznesmenów, sprzedających dużo „poważniejszy" towar.

Do niedawna świeczki Chesapeake Bay, w większości wytwarzane ręcznie, wyjeżdżały z trzech fabryk ulokowanych w Dalekiej Azji, a następnie były transportowane do Stanów Zjednoczonych i sprzedawane w tamtejszych supermarketach. W ostatnich jednak latach koszty produkcji i transportu wzrosły na tyle, że założycielka firmy, notabene pochodząca z Chin Mei Xu, postanowiła otworzyć fabrykę w USA. Niektóre firmy spedycyjne podniosły stawki, inne, z powodu kryzysu, zredukowały liczbę oferowanych tras. Efekt? Świeczki już nie pływają po morzach i oceanach.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?