Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Wśród kupujących auta używane w Polsce w 2012 r., 80 proc. pytało o poduszki powietrzne, a 79 proc. o ABS – wynika z danych serwisu OtoMoto.pl.

O system stabilizacji toru jazdy ESP pytało 24 proc. nabywców (o 2 pkt proc. więcej niż w 2011 r.). Bardziej popularne są światła przeciwmgielne (49 proc. zapytań) oraz autoalarm (44 proc. zapytań).

Platforma Volkswagena MQB stosowana jest nie tylko w nowym Golfie i Audi A3, ale także w przygotowywanym do premiery Seacie Leonie. Auto ma otrzymać więcej opcji silnikowych, będzie również tańsze w produkcji. Producent liczy, że ten model uratuje markę przed bankructwem.

3 września Ford, po 109 latach działalności, wyprodukował 350-milionowy samochód. W pierwszych 53 latach działalności koncern zbudował 50 mln aut. Wyprodukowanie kolejnej pięćdziesiątki zajęło Fordowi 19 lat, natomiast ostatniej pięćdziesiątki – dziewięć lat.

Sebastien Loeb i Daniel Elena zdobyli po raz dziewiąty tytuł Rajdowego Mistrza Świata. Zespół Citroe..n Total World Rally Team ma szanse zdobyć po raz ósmy mistrzowski tytuł w klasyfikacji producentów. Citroe..n nie wycofuje się w przyszłym roku z rajdowych zmagań.

Trzykołowy, wyścigowy Nissan Deltawing, który z powodu zderzenia z innym autem nie ukończył 24-godzinnego Le Mans, w październiku wystartuje w USA w małym Le Mans na Road Atlanta. Deltawing zużywa połowę mniej paliwa i opon od czterokołowych bolidów. Jeden czujnik światła dziennego i deszczu włącza wycieraczki oraz zapala światła mijania po zapadnięciu zmroku. Czujnik montowany jest za środkowym lusterkiem wstecznym. Tego typu wyposażenie oferowane jest nawet w autach kompaktowych. Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie pod względem liczby ofiar wypadków drogowych. Na 100 wypadków w Polsce jest 11 ofiar śmiertelnych, w Europie pięć, sześć. Na milion mieszkańców przypada 109 ofiar, gdy w Europie około 60. Politycy uważają, że winna jest nadmierna szybkość. Inspekcja Transportu Drogowego ma 75 radarów (średnio dwa na milion mieszkańców), gdy we Francji podobnych radarów jest 95, a w Holandii 138.

Legendarny dyrektor tyskiej fabryki Fiata Zdzisław Arlet odszedł 21 września na emeryturę. Arlet rozpoczął pracę w FSM w 1972 r., a dyrektorem tyskiego zakładu został w 1999 r. Fabryka  w Tychach jako pierwsza w koncernie Fiata uzyskała złotą ocenę systemu produkcji.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy