Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Animacja w akcji, czyli muzeum Se-Ma-Fora

Miś Uszatek, Colargol i Filemon, ale też nagrodzone Oscarem „Tango" oraz „Piotruś i Wilk" zaprezentują się w całkiem nowej formule w otwartym 11 października w Łodzi Se-Ma-Forze Muzeum Animacji.

Poświęcone technikom, technologii i historii animacji miejsce powstało z tworzonego w 2008 r. Muzeum Bajki Se-Ma-Fora.

– Dziś muzeum to już nie statyczne wystawy, ale sztuka animacji, której można dotknąć – podkreślają twórcy ekspozycji.

Przypomną się na niej kultowi bohaterowie polskich dobranocek, ale znaleźć też tu będzie można fragmenty najciekawszych produkcji z całego świata. Prezentację lalek, scenografii oraz sprzętu filmowego uzupełnią interaktywne elementy, które zwiedzający sami będą mogli wprawiać w ruch.

Sześć pulpitów multimedialnych oraz specjalne stanowisko pozwolą najbardziej kreatywnym gościom na stworzenie własnej animacji w scenografii oscarowego „Tanga".

Nowe muzeum rozpocznie działalność od trwających do 14 października dni otwartych. Równolegle odbędzie się 3. Se-Ma-For Film Festival (10–13 października), w którym wezmą udział znakomici twórcy łódzkiego studia  Witold Giersz i Zbigniew Rybczyński.

W sytuacji, gdy polska animacja – swego czasu uznawana za jedną z najlepszych na świecie – przeżywa kryzys , otwarcie muzeum Se-Ma-Fora,  studia obchodzącego w tym roku 65-lecie, staje się wyraźnym komunikatem: „Cały czas jesteśmy w akcji".

-  Mamy sporo produkcji, które teraz zdobywają nagrody – podkreśla Marta Mękarska z Se-Ma-Fora.

W ostatnich dwóch latach to m.in. „Danny Boy" Marka Skrobeckiego, „Snępowina" Marty Pajek, „Dobro, piękno, prawda" Balbiny Bruszewskiej, „Sponge Ideas" – teledysk Katarzyny Nalewajki i Pauliny Szewczyk.

W przyszłym roku rozpocznie się pełnometrażowa produkcja o Fryderyku Chopinie „Serce w murze". – Zapowiada się film na miarę produkcji Tima Burtona – deklaruje Mękarska.

Cały czas trwają też prace nad dziecięcym serialem „Zajączek Parauszek" zrealizowanej w tak popularnej dziś animacji poklatkowej (technika stop motion). Powstał już premierowy odcinek „Klucz", który pokazany zostanie na festiwalu.

—jgz

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO