Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Germanizowanie Kopernika 3.0

Sławomir Sieradzki

W Niemczech trwa trzecia odsłona walki z polską tożsamością wielkiego astronoma. Czyżby nowy patent na „pojednanie”?

Mroźny lutowy świt 1942 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W ciemnościach ledwo majaczy pomnik Mikołaja Kopernika niedaleko komendy głównej granatowej policji. Na ulicy pogrążonego jeszcze w ciszy godziny policyjnej miasta nie ma nikogo, kto mógłby zauważyć wysokiego, szczupłego chłopaka skradającego się w kierunku kopernikowskiego cokołu. Na szczęście, bo chłopak ma niebezpieczne zamiary: chce sprawdzić, jak mocno przytwierdzona jest tablica z napisem „Dem Grossen Deutschen Astronomen" (Wielkiemu niemieckiemu astronomowi), którą okupanci jesienią roku 1939 zasłonili pierwotny napis: „Mikołajowi Kopernikowi – rodacy".

O dziwo, śruby trzymające tablicę z nazistowską wersją historii można było odkręcić bez zbytniego wysiłku, więc chłopak postanawia to wykorzystać. Zdejmuje ją, zawleka pod arkady Pałacu Staszica, dziś siedziby Polskiej Akademii Nauki, i zakopuje w głębokiej zaspie śnieżnej.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO