Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Powitanie jesieni u Moneta w Giverny

Adam Ciesielski

Krótki wypad do Normandii wywołuje wspomnienie o artystycznej kolonii impresjonistów z przełomu XIX i XX w.

Dziennikarskie, ale też towarzyskie i rodzinne powody często kierują mnie do Francji. Właśnie wróciłem z Giverny, małej miejscowości w połowie drogi z Paryża do Rouen, gdzie w gronie przyjaciół jak co roku świętowaliśmy nadejście jesieni.

Początek tej pory roku jest tu wyjątkowo piękny. Łagodny klimat, miękkie światło doliny Sekwany, zmienne normandzkie niebo przyciągały artystów w plenery z odległej o zaledwie 70 km stolicy. Te okolice malowali: Bonnard, Corot, Pisarro, Sisley, Berthe Morisot, z Polaków – m.in. Józef Pankiewicz. W maju 1883 r. osiadł tu Claude Monet (1840–1926), najpierw wynajmując, a w 1886 r. kupując dom z podmokłą łąką.

Legendarny impresjonista żył tu i malował do śmierci. Zafascynowany kulturą Japonii zapragnął założyć ogród na wzór japoński. Walczył z władzami lokalnymi i nieufnością sąsiadów o pozwolenie na zawrócenie wód odnogi strumienia Ru (rozgałęzienia rzeczki Epte wpadającej opodal do Sekwany). Wreszcie dopiął swego. Były więc staw z liliami wodnymi i most japoński, znany z tylu reprodukcji. Śladem Moneta w Giverny osiedlali się nawiązujący do impresjonizmu artyści, głównie Amerykanie. Ci ostatni po I wojnie światowej stworzyli nawet w Old Lyme w stanie Connecticut kolonie artystyczne na wzór Giverny.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez