Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Brać przykład z Rumunów

Bronisław Wildstein

Prokuratura prowadzi ponad 500 śledztw przeciw partii rządzącej w sprawach o oszustwa w lipcowym referendum

Ta niezależność rumuńskiego wymiaru sprawiedliwości może wzbudzać naszą zawiść. Oczywiście nie jest ona zagwarantowana i teraz właśnie poddawana jest szczególnej próbie. Premier Victor Ponta – człowiek młody, który słabo pamięta czasy Nicolae Ceausescu, ale wychowany przez partyjnych aparatczyków – postanowił za wszelką cenę odtworzyć system Iona Iliescu, czyli wzorcowy model postkomunistycznej oligarchii. Niezależność wymiaru sprawiedliwości jest dziś jedną z jego głównych przeszkód.

To, do czego zdolni są postkomuniści, pokazuje referendum, w którym miał zostać odwołany prezydent Traian Basescu. Przeprowadzone zostało wbrew wszelkim normom i było widownią ogromnej liczby fałszerstw – mogło chodzić o dorzucenie 1,5 mln głosów. Nawet tak sfałszowane nie osiągnęło jednak wymaganych 50 proc. frekwencji, ale to, czy partia rządząca zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, będzie testem obecnego systemu w Rumunii.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO